Închide Close

Editura Humanitas

Cosmin Leucuța, Cum te vei îmbrăca la sfârșitul lumii?

Proză scurtă

Premiul Tânărul Prozator al Anului 2020

 

Ce au în comun o starletă porno care se chinuie să își crească de una singură copilul, doi gangsteri care preferă să discute despre muzica pop în loc să-și ucidă victima și un scriitor care descoperă că romanul pe care tocmai l-a publicat este, de fapt, 100% plagiat? Care e legătura dintre un copil cu buză de iepure, un bărbat nostalgic ce-și revizitează anii de glorie în timpul unei plimbări prin cartier sau o tânără bisexuală care a ajuns din greșeală să lucreze la un hotline al sinucigașilor? Ce se întâmplă atunci când îți tragi pe sfoară sora sau îți ajuți iubita să ia o decizie de viață și de moarte? Și ce-i cu moaca lui dumnezeu pe toate billboard-urile astea?

Un volum în care viețile personajelor sunt prinse într-un vârtej halucinant din care nimeni nu scapă neschimbat.

 

„Cosmin Leucuța este un prozator consecvent, căruia nu-i lipsește curajul de a experimenta, de a schimba formula narativă de la o carte la alta. Acest volum de povestiri e un amestec surprinzător și puternic de duioșie și cruzime, de tandrețe și duritate, care funcționează bine într-o serie de narațiuni între care se creează legături neașteptate. Din întreg volumul se desprinde un sentiment al sfârșitului, fie că e vorba de un fel de frumusețe apocaliptică sau despre diferite exerciții de cruzime, uneori ambigue, care au un aer amenințător. Leucuța e, în acest volum, un prozator care scrie, cu multă siguranță de sine, pe teme relevante ale lumii de azi.“  — ANDREEA RĂSUCEANU

Despre Cosmin Leucuța

COSMIN LEUCUȚA (n. 1986, Arad) a început să scrie povești la vârsta de 14 ani. La 23 de ani a scris bildungsromanul Laptele negru al mamei, câștigător al primului concurs de debut organizat de Editura Adenium în 2013. În 2017, a publicat volumul de proză scurtă Numele altora. A primit de două ori premiul Tânărul Prozator al Anului pentru romanul Hoodoo (2018) și pentru volumul de proză scurtă Cum te vei îmbrăca la sfârșitul lumii? (2020). Următorul său roman, Cerul ca oțelul (Humanitas, 2022) a fost nominalizat la Premiul FILIT și la Premiul Național de Proză Ziarul de Iași. În 2024, a publicat al treilea volum de proză scurtă, Privește ultima dată lumea asta plină de minciuni (Humanitas) și romanul Big in Japan. Este prezent în antologiile Treisprezece. Proză fantastică și Dragostea când te doare, coordonate de Doina Ruști. Locuiește lângă Timișoara, împreună cu cele cinci pisici ale sale.

Alte Detalii

Noi apariții

Author Spotlight

Hannah Arendt

pagina autorului

HANNAH ARENDT s-a născut la Hanovra în 14 octombrie 1906. În 1924 s-a înscris la Universitatea din Marburg pentru a studia teologia, dar a sfârşit prin a-şi lua doctoratul în filozofie la Heidelberg (1929), după ce studiase cu Heidegger, Husserl şi Jaspers. A fost arestată de Gestapo în 1933, a reuşit să scape şi s-a refugiat în Franţa.

Evenimente

Editura Humanitas pe Social Media

contact